Blog komputerowy – porady komputerowe

Windows 8, Windows 7, Windows XP, Android, SEO

Historia GSM

pexels-photo-248528

GSM, czyli Global System for Mobile Communications stanowi standard telefonii komórkowej. Sieci GSM są oparte na systemie telekomunikacji, który oferuje usługi związane z transmisją głosu, danych oraz wiadomości w następujących formach: tekstowej oraz multimedialnej. Istnieje tutaj możliwość międzynarodowego roamingu oraz możliwość umów pomiędzy operatorami. Dzięki takiej możliwości abonent sieci GSM może bez żadnych umów korzystać z telefonu w większości krajów świata. W dzisiejszych czasach na bazie technologii GSM świadczy usługi ponad 700 operatorów. Co więcej, usługi GSM mogą być udostępnione na następujących zasadach: na zasadzie usługi abonamentowej lub w formie przepłaconej lub w formie mieszanej. Patrząc na historię rozwoju GSM możemy wyróżnić następujące standardy: GSM 900 Phase 1, GSM 900 Phase 2, GSM 900 Phase 2 plus oraz Release 9

Standard telefonii GSM powstał dzięki europejskiej inicjatywie. Inicjatywa ta polegała na chęci stworzenia jednego standardu telefonii komórkowej. Początkowo miał to być standard, który obowiązywałby tylko i wyłącznie na terenie dwunastu członków Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej. Właśnie w tym celu wewnątrz Europejskiej Konferencji Administracji Poczty i Telekomunikacji powołano instytut Groupe Special Mobile w 1982 roku. Celem Groupe Special Mobile było opracowanie standardu telefonii mobilnej, która miała działać w paśmie 900 megaherzów. Po wielu próbach oraz badaniach Komisja Europejska zatwierdziła projekt wspólnego standardu w 1984 roku.
Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych

Rada Europejska w 1987 roku wydała dyrektywę, w której to znajdowało się zalecenie dla wszystkich krajów Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, aby zarezerwować dwie częstotliwości: 890–915 oraz 935–960 megaherzów dla potrzeb nowego komórkowego cyfrowego systemu łączności ruchomej drugiej generacji. Z kolei w 1989 Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych przejął prace nad rozwojem standardu. To była pierwsza faza rozwoju GSM. Dopiero w 1990 roku rozpoczęto drugą fazę rozwoju systemu GSM. W tym czasie zdefiniowano standard GSM, który działał w paśmie 1800 megaherzów. Tutaj już uwzględniono takie elementy, jak na przykład przesyłanie smsów, faxu oraz danych. W 1991 roku w sieci fińskiego operatora wykonano pierwsze połączenie w standardzie GSM. I tak już kolejno w 1993 roku W Wielkiej Brytanii uruchomiono pierwszą sieć DCS, jak również w tym samym roku uruchomiono pierwszą sieć GSM poza Europą. W następnych latach Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych kontynuował pracę nad GSM, ale już pod nazwą Phase 2 plus. W tym okresie już uwzględniono takie technologie, jak na przykład: High Speed Circuit Switched Data, czyli przesyłanie danych z przepływnością 14.4 kilobajtów na sekundę oraz Camel, która umożliwiała pełny roaming usług, które bazowały na platformie sieci inteligentnych, jak na przykład Prepaid. Z kolei w roku 1997 pojawiła się technologia GPRS oraz technologia EDGE. Ogólnie GSM stał się globalnym standardem telefonii raz pozwolił rozwinąć się pokrewnym branżą jak hurtownia GSM. Pomogły mu w tym różne systemy, które były dostosowane do różnych zakresów częstotliwości.
Standard sieci GSM
W Stanach Zjednoczonych instytut T1P1, biorąc pod uwagę dane Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych, opracował standard sieci GSM, który został dostosowany do lokalnego rynku telekomunikacyjnego. W ten sposób powstał GSM 1900. Z kolei w grudniu w 1998 roku wszystkie instytuty standaryzacyjne z takich kontynentów, jak Europa, Azja oraz Ameryka, powołały do życia wspólne przedsięwzięcie o nazwie konsorcjum 3rd Generation Partnership Project, czyli w skrócie 3GPP. Konsorcjum to miało trzymać pieczę nad pracami rozwojowymi UMTS, czyli nad systemem trzeciej generacji. Od roku 2000 3GPP zaczęło rozwijać specyfikacje obu systemów jednocześnie. Te systemy to: UMTS oraz GSM. Oba te standardy korzystały z identycznej sieci szkieletowej, ale różniły się siecią radiową. W kolejnych latach wraz z rozwojem elektroniki oraz różnych technologii powstawały kolejne wersje specyfikacji. Kolejne wersje uwzględniały między innymi następujące elementy: zmiany w interfejsie radiowym, takie jak na przykład nowe metody kodowania oraz nowe metody modulacji sygnału, co miało na celu poprawę przepływu danych przesyłanych, jak również ewolucja sieci szkieletowych, jak na przykład architektura warstwowa, nowe możliwości interakcji pomiędzy siecią a usługami dodanymi oraz współpraca sieci GSM z IP Multimedia Subsystem. Co więcej, 3GPP uwzględniło współpracę pomiędzy sieciami GSM oraz UMTS. Dzięki temu jest możliwy tak zwany handover, czyli przeniesienie aktywnego połączenia pomiędzy obiema rodzajami sieci.
Sieci GSM na tle obecnego rynku
Sieci GSM na tle obecnego rynku przedstawiają się następująco. Przede wszystkim GSM jest najbardziej znanym systemem telefonii komórkowej na całym świecie. Cała infrastruktura sieciowa w dalszym ciągu rozwija się. Jest rozbudowywana w taki sposób, żeby obsłużyć jak największą liczbę połączeń oraz ilość przesyłanych danych. Architektura sieci z dnia na dzień ewoluuje. Operatorzy sieci wprowadzają w sieci szkieletowej architekturę warstwową, czyli tak zwany Mobile Softswitch Solution. Co więcej, wprowadzają również bardziej elastyczne połączenie sieci szkieletowej oraz sieci radiowej, czyli tak zwany Iu-flex. Operatorzy również wprowadzają warstwę transportu wewnątrz sieci, która jest oparta na technologii IP. Nowe specyfikacje GSM uwzględniają współpracę pomiędzy GSM oraz LTE, czyli tak zwany standard czwartej generacji, jak również operatorzy stawiają na polepszenie wydajności technologii EDGE. W momencie tworzenia standardu GSM opierano się na doświadczeniach, które związane były z cyfrową siecią stacjonarną z integracją usług, czyli z ISDN. Istnieje wiele podobieństw pomiędzy sieciami GSM oraz ISDN. Wśród podobieństw możemy tutaj wymienić między innymi następujące: cyfrowe centrale telefoniczne w strukturze, które wykorzystują identyczne łącza do przenoszenia różnego typu informacji pomiędzy abonentami, głos o częstotliwości z zakresu od 300 do 3400 herzów, który jest kodowany oraz przesyłany do sieci cyfrowo, jak również takie usługi jak na przykład: przesyłanie faksu, przesyłanie krótkich wiadomości tekstowych, poczta głosowa oraz identyfikacja numeru dzwoniącego abonenta.

About

Biografia

View all posts by

One Response

  1. RINGKING says

    Pamiętam w chwili obecnej kultową Nokię 3210. Był to mój pierwszy telefon. Niestety nie mam go w chwili obecnej. Żałuję, że sprzedałem, bo miałbym fajną pamiątkę. W chwili obecnej korzystam z smartphone’a Huawei LUA i muszę przyznać, że mnie nie zawodzi. Jakoś nie czuję potrzeby kupna drogiego urządzenia GSM.